آیت الله میرزا احمد عاملی آرانی(ره)

آیت الله میرزا احمد عاملی آرانی(ره)

آیت الله آقا میرزا احمد عاملی آرانی در بیت علم و تقوی مرحوم ملا محمد علی آرانی متولد شد. دوره های تحصیلی طلبگی سطح و خارج تا مرتبه اجتهاد و مراحل تهذیب و تزکیه اخلاقی را نزد والد ماجد خود و مرحوم آیت الله ملا حبیب الله شریف کاشانی و دیگر علمای معاصر خود در منطقه کاشان سپری نمود و بعد از فوت والد ماجد به جای ایشان در آران تبلیغ و ترویج احکام اسلام و فعالیتهای دیگر علمی، رفع مشکلات، حل و فصل اختلافات و پرداخت.

علامه عالیقدر آقا بزرگ تهرانی، صاحب کتاب ارزشمند الذریعه درباره ایشان میفرماید: شیخ میرزا احمد بن ملا محمد علی بن ملا مهدی آرانی عالمی بزرگ بود که در کاشان نزد پدرش شاگردی می کرد و

آیت الله عاملی پس از مراجعت از عتبات عالیات ملازم خانه خود در آران شد او از بدو تولد تا وفات را در منزل ساده پدری گذراند و در پوشاک رعایت نهایت سادگی را می نمود و نسبت به اهل بیت عطوفت و الفت خاصی داشت.

مردم آران در زمینه کارهای شگفت انگیز و کرامات وی بسیار معتقد بودند و جهت رفع مشکلات نیز به ایشان مراجعه کرده و در پایان نتیجه عمل را نیز می دیدند. تنی چند از مجتهدان بزرگ مراتب علمی و اجتهاد ایشان را تائید فرموده بودند از جمله مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم آیت الله میر سید علی یثربی، مرحوم والد ایشان، آیت الله مدنی کاشانی.

وفات این عالم جلیل القدر به سال 1369 ه.ق در سن 90 سالگی در آران اتفاق افتاد و مقبره ایشان در جوار بقعه امام زاده محمد هلال (ع) واقع گردیده است. از ایشان کتابی در علم اصول فقه، شرحی به ارشاد علامه بنام «نهج الرشاد» و رساله علمیه ای بنام سبیل الجنان بجای مانده است که اهالی آران رساله فوق را برای تقلید مدتها قبل به چاپ رسانیدند .


| شناسه مطلب: 12390

تعداد بازدید: 680 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران